پایگاه خبری تلکسیران

اخبار لحظه به لحظه ایران و جهان

۳ ماه پیش

سیاست کاخ سفید در قبال ایران، آمریکا را در باتلاق خواهد برد

فرید زکریا، خبرنگار و از اساتید شناخته شده مسائل سیاست خارجی در آمریکا در یادداشتی که روزنامه واشنگتن آن را منتشر کرده به سیاست دولت آمریکا در قبال ایران پرداخته است.

بهترین تصویری که از تناقض در راهبرد دولت ترامپ در قبال ایران به دست آمده مربوط به هفته گذشته و زمانی است که کاخ سفید یک بیانیه خبری منتشر کرد.
در این بیانیه آمده است: «تردید چندانی وجود ندارد که ایران حتی پیش از توافق، مفاد آن را نقض کرده است.» کاخ سفید توضیح نداده که یک کشور چگونه می‌تواند پیش از ایجاد یک توافق، آن را نقض کند.

این تنها نمونه از تناقض در دولت ترامپ نیست. وقتی رئیس جمهوری ماه گذشته اعلام کرد که حمله نظامی علیه ایران را لغو کرده است، وی گفت به این دلیل این کار را کرده که متوجه شده است طبق تخمین‌ها 150 ایرانی در آن حملات کشته می‌شدند. او در عوض تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را شدت بخشیده است.

جفری ساکس اقتصاددانی که در مورد تاثیرات تحریم تحقیق و مطالعه کرده است، اظهار داشت: روشن است که تحریم‌های این چنینی باعث افزایش قابل توجه مرگ‌ومیر می‌شود.

به یاد داشته باشید مردمی که در حملات نظامی جان خود را از دست می‌دادند احتمالاً سربازان ایرانی بودند. کسانی که اینک به خاطر تحریم‌ها می‌میرند نوزادان، کودکان، مادران، سالخوردگان و بیماران هستند.

یک تحقیق دانشگاهی حاکی است که تحریم‌ها باعث کمبود شدید دارو می‌شود و «بیمارانی که با سرطان، ام. اس، فشار خون و سایر بیماری‌های جدی دست‌وپنجه نرم می‌کنند» بیش از سایرین رنج می‌برند.

دولت ترامپ یک بحران انسانی در ایران و یک بحران ژئوپولیتیک در خاورمیانه ایجاد کرده است و هیچ راهبردی برای حل آنها ندارد. دولت ترامپ با خروج از توافق هسته‌ای باعث شد ایران از محدودیت‌هایی که در این توافق ایجاد شده بود، عبور کند.

اقدامات ایالات متحده در مقابل ایران باعث ایجاد شکاف در ائتلاف غربی‌ها شده است. اینک اروپایی‌ها به طغیان آشکار در مقابله یکجانبه‌گرایی واشنگتن روی آورده و حتی تلاش کرده‌اند یک سازوکار مالیِ جایگزینِ دلار به منظور تجارت با ایران ایجاد کنند.

ترامپ بدون داشتن یک برنامه خوب برای حل تنش موجب شده که تنش‌های منطقه‌ای به شدت افزایش یابد.

دولت ترامپ ظاهراً فراموش کرده است که تمدن ایرانی طی هزاران سال بازیگر مهمی در خاورمیانه بوده است. این کشور جمعیتی بیش از دو برابر جمعیت عراق دارد و در موقعیت راهبردی‌تری قرار گرفته است. ایران دارای یک سنت قوی ملی‌گرایی و کشورداری است و سابقه‌ای تاریخی در مقاومت در برابر سلطه خارجی دارد.

خفه کردن ایران راه ایجاد ثبات در خاورمیانه نیست. این اقدام فقط بذر نفرت و کینه‌توزی می‌پراکند و یک منطقه بی‌ثبات‌تر می‌سازد؛ جایی که آمریکا تا دهه‌ها در باتلاق فرو می‌رود. افسوس که این راهی است که ما در آن قدم گذاشته‌ایم.

5050

منبع: خبروان
اخبار مرتبط

{{Title}}

{{Title}}

3 دقیقه قبل

{{Title}}

{{Title}}

3 دقیقه قبل

{{Title}}

{{Title}}

3 دقیقه قبل