پایگاه خبری تلکسیران

اخبار لحظه به لحظه ایران و جهان

۵ ماه پیش

آخرین خبر | دو مقام پیشین آمریکا: اقدامات ترامپ راه های گفت وگو با ایران را می بندد

ایرنا/ دو مقام پیشین آمریکا، اقدام کاخ سفید علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تلاشی در راستای جنگ روانی و افزایش فشار سیاسی بر سپاه دانسته و تصریح کردند، دولت دونالد ترامپ با اتخاذ چنین سیاست های، راه های گفت وگو و دیپلماسی را با ایران می بندد. جیمز دابینز مشاور بین الملل بیل کلینتون
ایرنا/ دو مقام پیشین آمریکا، اقدام کاخ سفید علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تلاشی در راستای جنگ روانی و افزایش فشار سیاسی بر سپاه دانسته و تصریح کردند، دولت 'دونالد ترامپ' با اتخاذ چنین سیاست های، راه های گفت وگو و دیپلماسی را با ایران می بندد.

'جیمز دابینز' مشاور بین الملل 'بیل کلینتون' و 'جرج بوش' روسای جمهوری پیشین آمریکا و 'فرانک ویزنر' معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا در امور امنیت بین المللی روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی جداگانه با ایرنا بر این مطلب تاکید کردند.
دونالد ترامپ روز دوشنبه 19 فروردین ماه در اقدامی مغایر قوانین بین المللی با انتشار بیانیه ای، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان بخشی از نیروهای رسمی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد.
جمهوری اسلامی ایران نیز متعاقب این اقدام، فرماندهی آمریکا در غرب آسیا موسوم به 'سنتکام' را تروریست نامید.
دابینز افزود: روشن است که این اقدام در راستای جنگ روانی و برای افزایش فشار روانی و اقتصادی به ایران انجام شده و شاید پیامدهای اقتصادی در پی داشته باشد.
وی تاکید کرد: بعید است که ارتش آمریکا بدنبال درگیری با نیروهای سپاه در سوریه و عراق باشد و بخواهند این نیروها را هدف قرار دهند.
مشاور روسای جمهوری پیشین آمریکا در پاسخ به این سئوال که برخی معتقدند این اقدام خصمانه کاخ سفید زمینه ای قانونی برای هدف قرار دادن سپاه به بهانه تروریسم است، اظهار کرد: فکر نمی کنم که این کار تاثیری بر قوانین بین المللی داشته باشد. اگر واقعا ایالات متحده می خواست که به نیروهای سپاه حمله کند، این کار را سال ها پیش در عراق انجام می داد.
دابینز با تکرار ادعا و اتهام هدف قرار گرفتن نیروهای آمریکایی از سوی توابع نیروهای ایران در عراق اظهار کرد: در آن زمان، ایالات متحده دست به اقدام نزد و از کاربرد روش های دیگر خودداری کرد. بنابراین بعید است که ما شاهد افزایش تنش ها در عرصه منطقه ای باشیم.
وی که سال های طولانی سمت معاونت وزارت خارجه آمریکا را نیز بر عهده داشته، ادامه داد: البته همیشه خطر اشتباه محاسباتی از سوی دو طرف وجود دارد. این خطر زمانی که این نوع فشارها افزایش پیدا می کند دو چندان است. با این حال معتقدم ایالات متحده بدنبال طرح ریزی برای برخورد و درگیری با نظامیان ایرانی نیست.

** لزوم تداوم کانال ارتباطی
معاون پیشین وزیر خارجه و عضو تیم سابق مذاکره هسته ای آمریکا با ایران نیز دیدگاهی مشابه را درباره اقدام خصمانه کاخ سفید علیه سپاه مطرح کرد.
'فرانک ویزنر' که در گذشته سفیر آمریکا در کشورهای مصر، هند و فیلیپین بوده، تصریح کرد: این اقدامی بسیار خطرناک و تحریک آمیز بود و با پاسخ تندی از جانب ایران روبرو شده که قابل انتظار هم بود. با این وجود تصور نمی کنم که دولت ترامپ بدنبال درگیری نظامی با ایران باشد.
این دیپلمات پیشین آمریکا با بیان اینکه این ارزیابی بر اساس تحلیل های جدی است، اظهار کرد: هدف دولت ترامپ افزایش فشار سیاسی برای انزوای هر چه بیشتر ایران است. هدف این است که موجودیت نظام ایران را به چالش بکشد. هدف ورود به درگیری نظامی با ایران نیست.
ویزنر خاطرنشان کرد: دولت ترامپ شعار می دهد که این قدر فشار وارد خواهد کرد تا حکومت ایران به فعالیت های خود در منطقه پایان دهد. برای همین تاکید می کنم که هدف از تروریستی اعلام کردن سپاه، درگیری نظامی با ایران نیست.
وی که در دوران ریاست جمهوری بیل کلینتون معاون وزارت دفاع آمریکا بود، هشدار داد: در عین حال ابعاد خطرناک این تصمیم را نباید دست کم گرفت. زیرا که سررشته امور ممکن است از دست دو طرف خارج شده و درگیری ناخواسته ای رخ دهد. یک تصادف میان نیروهای دو طرف می تواند جرقه ای خطرناک برای شعله ور شدن درگیری نظامی شود.


ما را در کانال «آخرین خبر» دنبال کنید
منبع: خبرگزاری آخرین خبر

برچسب های خبر

آخرین خبر اخبار روز فوری مهم سیاسی ورزشی اقتصادی حوادث فناوری سینما آشپزی عکس سلامت خودرو علمی جذاب
اخبار مرتبط

{{Title}}

{{Title}}

3 دقیقه قبل

{{Title}}

{{Title}}

3 دقیقه قبل

{{Title}}

{{Title}}

3 دقیقه قبل